Řekli o nás

Co o nás říkají naši kolegové?

MUDr. Ludmila Eleková

Autorka seriálu (nejen) o low carb stravování v časopise Meduňka, Vítěz ankety Praktický lékař roku 2015.

MUDr. Ludmila Eleková

V současné době se mění výživové paradigma. Stále jasněji se ukazuje, že dosud běžně přijímané „pravdy“, že z tuku se tloustne, tuk ucpává cévy, je třeba jíst pravidelně, svačit, nevyhládnout, jíst denně několik porcí obilnin atd., že tyto pravdy pravdami nejsou.

Nové poznatky, včetně kontrolovaných metabolických studií ukazují, že lidské tělo je naprogramováno k jinému režimu. Naše evoluce jako lovců a sběračů v dobách, kdy jídlo nebylo ani pravidelné, ani zaručené, kdy jsem museli přežívat nepředvídatelní období nedostatku, kdy jsme byli vystaveni chladu a různým nebezpečím, nás právě na tyto podmínky naprogramovala.

Právě nesoulad mezi tím, co očekávají naše geny a co jim dáváme, vede k tzv. civilizačním nemocem. Cukrovka, kardiovaskulární nemoci, demence, alergie, rakovina atd. se nenazývají civilizačními nemocemi náhodou. Je přitom pozoruhodné, že se oficiální medicína a věda o výživě nedostala k doporučením, která by civilizační vlivy maximálně omezila. Přes konstatování souvislosti civilizace s jejími nemocemi oficiální doporučení tuto souvislost v podstatě nezohledňují. Jen částečně v doporučení pohybu a vyhýbání se extrémním konzumaci cukru apod., ale jinak ne.

Průvodce Hubnu jídlem stručně a výstižně vysvětluje, jak jsme se odchýlili od toho, co naše těla očekávají a jak to napravit. Poskytuje jednoduchý a uživatelsky příjemný návod na změnu, která bez nadsázky může zachránit vaše zdraví, zkvalitnit a prodloužit váš život.

Stejné principy používám ve své praxi i ve své rodině a výsledky jsou zdaleka nejlepší ze všech postupů, které jsem dříve používala. Jako lékařce mi připadá absurdní „léčit“ léky „nemoci“, které nemocemi v podstatě ani nejsou, které jsou pouze důsledky zneužívání našeho organismu. Kromě toho vidím, že klasická léčba ve skutečnosti nezajistí zdraví, sice dokáže srovnat měřitelné hodnoty, jako je glykemie, cholesterol, krevní tlak apod., ale nezajistí lepší a zdravější život.

Paleo není dieta, není to módní výstřelek, je to skutečně návrat (spíše pokus o návrat, vrátit se nelze) k našemu dědictví, snaha o obnovení souladu mezi prostředím a geny. Naše tělo ví, jak se udržet zdravé, potřebuje k tomu pouze správné vstupy. Paleo strava a životní styl to zajišťují.

Stáhněte si ZDARMA

Průvodce Hubnu jídlem

Stáhněte si zcela zdarma našeho průvodce a ihned zjistěte, jak hubnout bez počítání kalorií a vážení porcí, proč je cukr nevhodné a nezdravé palivo, že je lepší získávat energii z tuků a ne cukrů, proč mít pod kontrolou inzulin, proč jíst potraviny, na které jsme naprogramovaní, jak nepodporovat chronický zánět, že na jídle opravdu záleží, jak se vyživovat a ne vykrmovat.