DEJTE SE DOKUPY ZA 182 DNÍ SE STRAVOVACÍM & MOTIVAČNÍM DENÍKEM!
VYZKOUŠEJTE NAŠI PRAVOU LOW CARB ČOKOLÁDU!

Jak udržet motivaci k hubnutí & nepřibrat v průběhu vánočních svátků?

Asi nejdůležitější je se z toho nezbláznit:) Zkuste vše dělat v klidu a v pohodě, nestresujte se. Jde přeci jen o svátky klidu a míru, ne o závod s časem a perfektní výzdobou a plnými stoly. Pohodový čas strávený s blízkými je nezaměnitelný za kus jídla na stole. 

Maminky (záměrně píši k ženám, neboť muži většinou sváteční přípravy neberou tak vážně, že?), buďte pro svou rodinu v lásce a v pohodě přítomné, to je ten nejlepší dárek, který kdy může maminka své rodině dát. Láska, pohoda, klid a teplo domova, které nikdy nebude, když ve stresu budete běhat po domě, že ještě tamto není a tohle nestíhám. Tak to třeba jednou prostě nebude, hlavně, že budete vy v klidu a lásce – poté bude i rodina a uvidíte, že i drobná chybka v přípravách bude prostě jedno.

Nicméně se pojďme tedy podívat na to, jak na motivaci k hubnutí & nepřibírání v průběhu svátečního období kolem Vánoc a Nového roku.

Je nutné si uvědomit, že i za týden se dá přibrat, bohužel…

Pojďte se zamyslet, jak vypadal váš jídelníček například půl roku zpětně – ale upřímně, prosím. Zazní tyto 3 typy odpovědí v různých variantách.

Zkuste se v jedné z těch odpovědí najít.

  1. Stravuji se dobře, držím si zdravý přístup k jídlu, jím opravdové jídlo, které mě vyživuje, vím, jak na to, nepřejídám se, nemám problém se střídmostí.
  2. Stravuji se dobře, nad jídlem přemýšlím, vařím si / kupuji si opravdové jídlo, ale občas (nebo dost často) ulítnu – neudržím se a něčím nezdravým se přecpu (myšleno např. průmyslově zpracované potraviny, sladké ve velkém množství apod.).
  3. Chtěl/a bych se stravovat se dobře, ale nemám silnou vůli, motivaci nebo prostor na to jíst denně výživově hodnotná a pro tělo prospěšná jídla a často tedy konzumuji průmyslově zpracované potraviny, sladkosti, nebo jím nepravidelně apod.

Pro každou skupinu je tedy zcela odlišné řešení & návod na udržení motivace.

  1. Skupina – nebude mít problém s udržením si motivace a střídmosti, nastavení si jídel svátečních dnů tak, jak by zdravá strava v jídelníčku převládala, jednoduše víte, co si k sobě můžete dovolit. Tato skupina lidí ví, že když večer sní řízek s bramborovým salátem a pár kousků cukroví, vůbec nic se nestane – motivace je jasně nastavená po dlouhou dobu, takže jeden nebo dva dny v jiném režimu stravování bude buď vykompenzovaná sportem nebo zdravou stravou následujících dnů bez efektu nabírání hmotnosti 
  2. Skupina – zde hrozí úpadek motivace a možné přejídání, a to z jasného důvodu předešlého období, kdy jedinec k tomuto inklinuje.Důležité je si nastavit hranice, cíl. Zkuste si nastavit v hlavě cíl, že dva, tři dny ze svátečních dnů tedy sníte nejspíš víc kaloricky vydatné stravy, než je u vás obvyklé, ale budete se soustředit na to, abyste se nepřejídali. Schovejte talíře s cukrovím, mějte na stole vždy jen pár kousků – dva nebo tři kousky vám rozhodně nemůžou ublížit. V klidu a v pohodě si užijte svátky bez trápení se, že jste snědli to a tamto – na pár dnů na tom nesejde. Hlavní opravdu je se nepřejídat. Jezte dosyta, nepřidávejte si další jídlo na talíř, nabírejte si menší porce. Po dvou, třech dnech najeďte zpět na svůj zdravý styl stravování + zařaďte každodenní pohyb a vyhnete se nabírání hmotnosti. 
  3. Skupina – u vás je předpoklad, že se svátky projíte takovým stylem stravování, ve kterém jste byli již minulých měsících, a tedy vaše motivace ke zdravému přístupu k jídlu v průběhu svátečních dnů bude nejspíš nedostatečná. Nevadí, zkuste si nastavit cíl – nepřejídat se a hýbat se. Zkuste poslouchat své tělo – samo vám řekne, že jste sytí – poznáte to nejlépe tehdy, když budete jíst pomalu a budete žvýkat stravu opravdu důkladně & když se budete soustředit pouze na jídlo – nedívat se u toho na televizi, nebo číst zprávy apod. Denně zařaďte pohyb, stačí se projít svižnou chůzí a zkuste večer nejíst minimálně 3 hodiny před spaním. Pokud toto dokážete, pak by se hodnota vaší hmotnosti neměla zásadně zvýšit. 

Ať už jste kterákoli skupina lidí, užívejte si slavnostní jídlo v klidu a vědomě, netrestejte se za to, že jste snědli něco, co byste běžně nejedli. Je to přeci jen jednou za rok – a to na dva nebo tři dny z roku. Pokud se toto chování k jídlu nestane vaší denní rutinou, pak na tom opravdu nesejde:)

Přeji vám krásné vánoční svátky prožité ve zdraví a lásce!

Vaše, Monika  

Komentáře