Článek našeho Lukáše, který před časem vyšel v časopise Nové regena. Není o Low carb, ale o hledání zkratek a zázraků na cestě k lepšímu zdraví. Ale hlavně je o důležitosti mikronutrientů v potravě. Třeba bude inspirací, proč se pustit do poctivého stravování, bez náhražek a průmyslově zpracovaných potravin.
Posledních patnáct let téměř denně potkávám nové a nové klienty, hledající cestu k lepšímu zdraví, kvalitnějšímu životu či pohodovému stáří. Bohužel, mnoho u nich hledá zkratky, které pojmenují jednoho viníka a já se pak setkávám s lidmi, kteří dlouhé roky zasvětili boji s boreliózou, hubením parazitů nebo zbavováním se těžkých kovů a tak podobně.
Mám teď měsíc dovolenou (fakt!) a užívám si (studijní) pobyt v Oxfordu a mám trochu času bilancovat a přemýšlet. A jak tak rekapituluji a přemýšlím nad jednotlivými klienty, kteří ke mně přicházejí, uvědomuji si jednu věc. Mnoho z nich žije v představě, že za jejich obtíže může nějaký činitel z venku a toho je potřeba zlikvidovat. A tak se setkávám s lidmi, kteří i několik let (!) berou antibiotika na boreliózu. Nebo dlouhé měsíce pokoutně sehnané léky na parazity, chelátory na těžké kovy či různé detoxikační protokoly.
Tím nechci říct, že to nemůže být opodstatněné a někdy i nutné. Spíš mi jde o excesivní přístup a o to, že cokoliv se jim pak děje, svádějí na „svého“ viníka. Ten pak může za všechny aktuální problémy, propady energie či nálady, probdělou noc i hádku s partnerem. „To zas ty moje borélie, určitě se zase přemnožily“. A tak jsou potřeba další antibiotika, antiparazitika, odkovovače, čističe či různé preparáty. A pak znovu. Protože až to zabiju (odvedu z těla, vyčistím…) bude všechno v pořádku, budu jako dřív… A v tomhle hledání zázraku stráví i několik let. A on nepřichází…
To mi připomíná rozpor mezi Dr.Bechampem a jeho souputníkem, známějším Louisem Pasteurem. Pasteur tvrdil, že za vše můžou bakterie, které nás napadnou. Bechamp naopak zastával názor, že bakterie nejsou základní příčinou onemocnění, ale že pouze vyrůstají na zkaženém organickém podkladu, který nazýval Terén. Sám Pasteur mu dal nakonec zapravdu, když před smrtí prohlásil “Antoine měl pravdu, je to terén”. Medicína však dodnes uznává jeho myšlenky, což je krásně vidět třeba u očkování proti konkrétním patogenům, namísto posilování celého organismu (mimochodem život a rozpory těchto dvou pánů je velmi zajímavý příběh, jak medicínu na velmi dlouhou dobu ovlivnily konexe, pomluvy a sebestřednost na úkor pokory a poctivého výzkumu).
A bohužel tento přístup zastává i mnoho „alternativců“, kteří bojují s bakteriemi, viry, parazity, jen jiným způsobem (někteří bohužel i chemicky). Jako by zapomněli, že příčina je úplně někde jinde. Že dokud se nevyřeší „terén“, budu se problémy vracet!
No ale co je to, ten terén? Na to se dá nahlížet z mnoha úhlů. Z pohledu Čínské medicíny to bude rovnováha mezi pěti prvky, z pohledu Fyziologické regulační medicíny to je dobře fungující Psycho-neuro-endokrinně-imunitní osa, z pohledu Funkční medicíny to bude hlavně dobře fungující buňka. A u toho bych se rád zastavil.
Že je naše tělo tvořeno z jednotlivých buněk, asi není potřeba připomínat. Tvoří nejen naše orgány, ale i svaly, kosti, nervový systém či krev a její složky. Všechny pochody, vše, co se v těle děje, se děje skrze jednotlivé buňky. Aby mohly buňky dobře fungovat a provádět všechny procesy, které provádět mají, potřebují k tomu palivo, energii. Tu pro ně vyrábí mitochondrie. To jsou takové malé továrny, uvnitř každé buňky, které velmi složitým procesem oxidace glukózy (nebo beta-oxidace mastných kyselin tedy tuků) vyrábějí buněčné palivo, známé jako ATP. To buňka ihned využije pro své procesy. Denně ve vašem těle vnikne až několik desítek kilogramů ATP! Jen vaše srdce denně spálí cca 6 kilogramů této látky, které mitochondrie bez přestávky vyrábějí. Pokud by přestaly, následuje okamžitá smrt (tak působí cyankali, nejznámější buněčný jed – zablokují cytochrom oxidázu, jeden z enzymů potřebných při tvorbě ATP, které vzniká cca v 20 krocích a tím přivodí velmi rychlou smrt). Denně vaše mitochondrie vyrobí ATP v množství, které odpovídá asi třetině vaší váhy! Tak moc je ATP důležité, aby vaše buňky – tělesné pochody – vy – správně fungovaly. Pokud ho není dostatek, buňky vykonávají jen nezbytně nutné funkce k přežití (jako když přepnete mobil do letového režimu), na úkor regenerace, opravy, ochrany a očisty.
Celý proces tvorby ATP má 20 mezikroků, do kterých se zapojují různé katalyzátory a koenzymy (říkejme jim kofaktory). A to je často kámen úrazu, proč buňka ve finále nemá dostatek ATP/anergie a tím trpí její regenerace, detoxikace a tím i vitalita jejího majitele. Některé kofaktory totiž musíme získat ze stravy (vitamíny, minerály, stopové prvky…) a některé si buňka vyrábí sama. Jenže co se týče stravy, co si budeme povídat, není vždy ideální. Některé léky zas blokují produkci některých kofaktorů uvnitř buňky (třeba produkci důležitého koenzymu Q10 blokují statiny či tryciklická antidepresiva, mimo jiné).
Pro dobré zdraví, vitalitu a energii je tedy nutné zajistit správné fungování jednotlivých buněk, které se neobejdou bez energie produkované mitochondriemi. A těm je potřeba zajistit správnou výživu pro každý jednotlivý krok vzniku ATP, třeba vitamíny skupiny B, některé minerály či sloučeniny síry.
Tyto látky by nám mělo pokrýt zařazení tří hrnků tmavolisté zeleniny, tří hrnků barevné zeleniny a bobulovitého ovoce a tří hrnků zeleniny bohaté na síru (která je mimo jiné i protizánětlivá), do každodenního jídelníčku. To je doporučení Dr.Wahls, jejíž protokol je zaměřen na roztroušenou sklerózu a autoimunitní onemocnění, sama se díky němu zvedla z invalidního vozíku, na kterém skončila s diagnózou RS. Může se to zdát jako obrovské či nereálné množství, ale jakmile to vyzkoušíte sami na sobě a zažijete jaké to je, když vaše mitochondrie pracují na plné obrátky, stane se zmíněných devět hrnků vaší denní nezbytností J
Samozřejmě ve chvíli, kdy užíváte nějaké léky nebo vás trápí vleklé zdravotní problémy, je dobré doplnit kofaktory, jejichž tvorba nebo využití může být ovlivněna, jako třeba koenzym Q10 při užívání statinů nebo po infarktu myokardu. Tady doporučuji konzultaci s někým, kdo se funkční medicínou zabývá a pomůže Vám nastavit přesný protokol.
Teprve až zlepšíte své buněčné zdraví a fungování mitochondrií a tím i výše zmíněný Terén, můžete přemýšlet o podpoře dalšími metodami, kterými se zaměříte na vyšší celky, jako orgány, tkáně či jejich systémy. Mimochodem, podpora mitochondrií je dnes chápána jako nejúčinnější nástroj tzv. anti-aging medicíny.
S nástupem léta máte skvělé příležitosti k nákupu čerstvé lokální zeleniny, bobulovin a dalších kvalitních surovin. Tedy ideální čas pro nový začátek…
Držím Vám palce!
Lukáš Bulín M.D. A.M.