Tápete v terminologii tělesného tuku – podkožní, viscerální – který je který a jak se pozná? Pojďme si osvětlit, co dané termíny znamenají, který z našich tělesných tuků je ten opravdu špatný a jak nad nimi zvítězit!
Tukové buňky – všeobecně:
Tukové buňky mají v těle dvě základní funkce – slouží jako zásobárna energie a chrání vnitřní orgány. Jsou přirozenou součástí těla. Jejich objem změníte, pokud omezíte kalorický přísun, tehdy se buňky smršťují a jejich obsah náš organismus přeměňuje na energii.
Podkožní tuk:
Tento tuk se nachází přímo pod kůží a to především v oblasti břicha, hýždí a na stehnech. Působí jako zásobárna energie a telepná izolace. Pokud ho nemáte nadbytek, je pro vaše tělo prospěšný. Velké množství podkožního tuku je ale spojeno s obezitou a zdravotními problémy, neblaze působí na srdce a funkci ostatních orgánů. Podkožní tuk způsobuje deformace tělesných proporcí, což je především pro ženy nechtěné.
Jak se ho zbavit?
Úprava jídelníčku – vyřaďte ze stravy bílou mouku, cukry, zpracované potraviny, sladké nápoje a přidejte si na zdrvých tucích, zelenině, fermentovaných potrainách a kvalitních bílkovinách = low-carb strava je zcela vyhovující
Zmenšení porce – i zdravé potraviny mohou ve velkých porcích způsobit přibírání nebo stagnaci při redukci váhy – jezte do syta, nepřejídejte se
Cvičení – cvičte denně, zařaďte pohyb, na který tělo nebylo dosud zvyklé
Silná vůle – nekompromisně vyházejte z bytu nechtěné potraviny jako brambůrky, křupky, sladkosti atd. A nedovolte si je nadále kupovat. Pak se doma budete daleko lépe ovládat:)
Klid – nestresujte se – nadměrný stres vede k přibírání. Když jste ve stresu, tělo začne uvolňovat hormon kortizol, který podporuje ukládání tuku, zvyšuje hladinu glukózy v krvi a potlačuje účinky inzulínu.
_______________________________________
Nezvládli jste svá předsevzetí a nezhubli?
Chcete začít s low carb a bojíte se chyb?
Zkuste to s naším low-carb 6-ti týdenním kurzem! https://hubnujidlem.cz/kurz-hubnu-jidlem/
6 týdnů – jídelníčky a recepty – nákupní seznamy – podpora ostatních
————————————————————————
Viscerální neboli orgánový tuk:
Viscerální tuk je v podstatě nahromadění přebytečné nitrobřišní tukové tkáně. Jinými slovy jde o útrobní tuk, který je uložený hlouběji než podkožní tuk. Má gelovou strukturu a obaluje velké orgány, například játra, slinivku a ledviny. Pokud máte vystouplé břicho a široký pas, nedokážete své břicho zatáhnout, je to ukazatel, že právě vy máte tento nebezpečný viscerální tuk ve vetší míře v těle obsažen. Velké množství viscerálního tuku je spojeno se zvýšenou hladinou tuku v krvi. Právě tento tuk je obzvláště nebezpečný, protože dané tukové buňky nezpůsobují pouze skutečnost, že jsou vám těsné kalhoty – mění také fungování vašeho těla. To může vést k onemocněním jako je obezita, diabetes, ischemnické choroby srdeční, rakovina, demence, mrtvice, deprese, sexuální disfunkce nebo hyperlipidemie.
Jak se ho zbavit?
Měli by se snažit své tukové zásoby co nedříve snížit.
Zkombinujete správnou stravu a cvičení – oboje je důležité pro hormonální regulaci.
Snižte příjem sacharidů – zde hraje prim právě inzulin (nejdůležitější hormon v těle), jehož uvolňování přímo ovládá strava -> více o inzulinové rezistenci si přečtěte zde: https://hubnujidlem.cz/jidlo-a-zdravi/
Zařaďte fermentované potraviny a prospěšné tuky
Jezte nezpracované potraviny s vysokým podílem živin – potraviny bez přísad, antioxidantů, sladidel, toxinů a antinutrientů
Parvidelně cvičte a omezte dobu strávenou vsedě:
Cvičení nám pomáhá vyrovnávat hladinu inzulinu a připravuje buňky na využívání glukózy. To je zásadní, protože když je na těle nabaleno více tuku, zasahuje do pronikání inzulinu do svalové tkáně. Ačkoli různé druhy cvičení mohou u osob s metabolickým syndromem omezit kardiovaskulární rizika vycházející z viscerální obezity, studie z roku 2013 publikovaná v časopise The International Journal of Cardiology zjistila, že vysoce intenzivní cvičení se zátěží vedlo k rychlejší ztrátě viscerálního tuku u dospělých než mírný trénink.
To znamená, že HIIT trénink a intervalový trénink mohou pomoci shodit tuk na břiše rychle a nejefektivněji, ale kombinace cvičení se zátěží a aerobního cvičení na výdrž také pomáhá. Vyzkoušejte, který druh cvičení vám funguje nejlépe a které budete chtít dělat pravidelně, například intervalový trénink (obzvláště účinně spaluje tuky), cvičení se zátěží, HIIT trénink a podobně.
Pokud nemáte dost sil na intervalový trénink začněte denně 2 x 10 minut jakékoli cvičení a začněte pravidelně chodit – vzádlenost dle vlastních možností.
Procento tělesného tuku: Ve vztahu k celkové hmotnosti těla se vyjadřuje procento tělesného tuku (% tělesného tuku = (hmotnost tělesného tuku / tělesná hmotnost) x 100). Procento tělesného tuku dobře vypovídá o tom, zda se nacházíte ve zdravotním riziku. Tuk je nezbytný pro zdravý vývoj a správný chod organismu, je dobré být informován, zda je hladina mého tělesného tuku v pořádku.
Procento tělesného tuku si můžete nechat změřit např. zde: vo2max.cz