DEJTE SE DOKUPY ZA 182 DNÍ SE STRAVOVACÍM & MOTIVAČNÍM DENÍKEM!
VYZKOUŠEJTE NAŠI PRAVOU LOW CARB ČOKOLÁDU!

Lidé s nadváhou & vhodné cvičení

Máte pár kilo navíc a chtěla byste se začít pravidelně hýbat? Sepsali jsme vám několik tipů, kam zajít a jaký sport zvolit, abyste se zbavila zbytečného ostychu. Pro osoby s nadváhou jsou vhodné fyzické aktivity, které nezatíží pohybový aparát víc, než ho zatěžují samotná kila. 

Pokud ke cviční přidáte i správné vyživení vašeho těla vhodnou stravou, která bude nastavena na spalování tuků a regeneraci, pak se můžete těšit na proměnu svého těla již v blízké budoucnosti!

Více informací o low carb (nízkosacharidové) stravě, která je vhodná pro redukci váhy, regeneraci organismu při fyzické aktivitě a celkové ozdravení těla naleznete na webu www.hubnujidlem.cz.

CHŮZE

Nejsnazší variantou je svižná chůze, kterou mnozí ani nepovažují za sport. Přitom jde o jeden z nejbezpečnějších a nejefektivnějších typů cvičení nejen pro lidi s nadváhou.

K jejímu provozování nepotřebujete žádné speciální vybavení a nestojí vás žádné peníze – jediná investice je do kvalitní obuvi a doma jistě najdete pohodlné oblečení k chůzi vhodné. Výhodou je také to, že chodit se dá kdekoli a kdykoli. Ideální jsou parky, nejlepší jsou lesy, kde se budete cítit příjemně a příroda vám vyčistí hlavu, zrelaxuje mysl.

Při chůzi procvičujete zejména dolní polovinu těla, ale protože jde o aerobní cvičení, dochází zároveň ke spalování tuku ve všech partiích. Pokud máte finanční možnosti – pořiďte si trekingové hole, které zefektivní spalování tuku v oblasti trupu a paží díky zapojení pohybu rukou.

TIP: Začátečníci a lidé s vysokou nadváhou by měli začít s každodenními procházkami na cca 10–20 minut. Dobu postupně prodlužujte, ale až se na to budete cítit. Měli byste se dostat až na 30 minut rychlé chůze denně. Pokud je to možné, snažte se udržovat rovnoměrné tempo po celou dobu chození. Až se vaše kondice zlepší, můžete zvýšit intenzitu.

AKTIVITA VE VODĚ

Jakákoli aktivita, která se odehrává ve vodě, je velmi šetrná ke kloubům. Nicméně plavání samo o sobě může být pro začátečníka nebo osobu s vysokou nadváhou poměrně fyzicky náročné. Můžete tedy zvolit pouze chůzi nebo běh ve vodě. Velmi funkční a zábavnou formou vodní aktivity je vodní aerobik, který využívá váhy vlastního těla a odporu vody k posilování jednotlivých partií těla. Voda pohyby usnadňuje a zároveň posilujete vnitřní svalstvo udržováním stability.

TIP: Cvičení ve vodě vyžaduje se obléci do plavek, což je pro někoho nepředstavitelné. Nestresujte se tím, je to naprosto zbytečné – nemusíte mít přeci postavu modelky na to, abyste se v plavkách cítila fajn. Stačí zvolit plavky v celku, které vám postavu trochu vytvarují a pak si v hlavě nastavit, že vás nikdo nesleduje a makáte na sobě – sklouznout do vody, kde vám bude fajn. Nenechte se odradit, děláte to přeci pro sebe!

POSILOVÁNÍ

Posilování je fyzická aktivita, které se ale mnoho žen vyhýbá. Buď se v posilovně necítí dobře kvůli zvědavým pohledům mužských protějšků, nebo mají strach z toho, že jim narostou příliš velké svaly. 

Tyhle obavy jsou zbytečné. Posilování vám pomůže zbavit se ochablých svalů, a díky tomu se přestanou přetěžovat klouby a kosti. Silovým tréninkem navíc povzbudíte metabolismus, takže i když nebudete zrovna cvičit, vaše tělo bude spalovat víc energie. 

TIP: Využijte speciální programy v klasických fitness centrech, kde nabízejí lekce určené ženám, nebo zvolte čistě ženskou posilovnu, pokud se necítíte mezi muži komfortně. 

SKUPINOVÉ CVIČENÍ

I když při plavání nebo v posilovně budete mezi lidmi, skupinové cvičení je ještě o něčem jiném. Být součástí skupiny je skvělou motivací, jak u aktivity, kterou jste si vybrali, vydržet. 

Sdílená energie, na kterou se během cvičení napojíte, je často intenzivnější zážitek než cvičení samotné – a kromě toho se při skupinovém pohybu můžete seznámit se stejně smýšlejícími lidmi a společně zažít spoustu legrace. 

TIP: Předtím, než si skupinové cvičení vyberete, ujistěte se, že je pro vás vhodné. Zajděte si na zkušební lekci, na které zjistíte, zda vám vyhovuje stanovené tempo, styl lekce, jestli se vám instruktorka dostatečně věnuje – a v neposlední řadě, jestli je vám ve skupině příjemně. Cvičení vás totiž musí především bavit.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli fyzickou aktivitu – děláte dobře! Ne nadarmo se říká – ve zdravém těle zdravý duch, že?

Zdroj: shuttle stock, idnes

Komentáře