DEJTE SE DOKUPY ZA 182 DNÍ SE STRAVOVACÍM & MOTIVAČNÍM DENÍKEM!
VYZKOUŠEJTE NAŠI PRAVOU LOW CARB ČOKOLÁDU!

Co je to xylitol?

Xylitol, takzvaný „březový cukr“, je sladidlo, které je při low carb stravování možné občas využít. Jedná se o látku přírodního původu a na rozdíl od umělých sladidel, která jsou obsažena v např. v light nápojích (zejména aspartam), není třeba se obávat jeho vlivu na zdraví. Název xylitol pochází z řeckého slova „xyl“, což znamená dřevo, a přípony „– itol“ označující cukerné alkoholy. Xylitol je někdy označován také jako „dřevný cukr“.

Čistý xylitol je bílá krystalická látka, která vypadá a chutná jako cukr. Jako přísada v potravinách má xylitol označení E 967. Jiné chemicky zpracované alternativy cukru mohou mít hořkou pachuť, která mění chuť potravin. To ale o xylitolu neplatí. 


Jak se xylitol získává?

Jak napovídá jeho neformální označení, získává se toto alternativní sladidlo z březové kůry (často skandinávské). Patrně proto dosahuje nejvyšší obliby ve Finsku, kde je dostatek zdrojů k jeho získávání. Zdrojem ale může být i bukové dřevo. Kromě toho se vyskytuje také v zelenině nebo ovoci (švestky, maliny, jahody). Jako alternativní zdroj je někdy využívaný odpad při zpracování kukuřice. Vlastnosti xylitolu získávaného z kukuřice jsou stejné jako u toho z březové kůry – výrobci tento technologický proces zdůvodňují tím, že je šetrnější vůči přírodě, neboť se zpracují jinak nevyužitelné zbytky. Možná vás překvapí, že xylitol umí vytvořit i náš organismus. Dospělý člověk může vyprodukovat až 15 gramů xylitolu denně.

„Březový cukr“ versus běžný cukr

Ve srovnání s obyčejným cukrem má xylitol stejnou chuť, ale o 40 % méně energie. Jedna čajová lžička (5 ml) xylitolu má 9,6 kalorií, zatímco jedna lžička stolního cukru má kalorií 15. Tzv. březový cukr má navíc hodnotu glykemického indexu (zkratka GI) 7, což je velmi nízká hodnota např. oproti sacharóze, která má 68! Glykemický index je hodnota, o niž se zvedne hladina krevního cukru po konzumaci jídla s obsahem sacharidů, a následně se zase sníží, jakmile se inzulin postará o transport přijatého cukru do buněk. Na rozdíl od obyčejného cukru se xylitol vstřebává pomaleji, takže nemá za následek hyperglykémii způsobenou nedostatečnou odezvou inzulínu. 

Pro koho je xylitol vhodný a jak se používá?

Z výše uvedených důvodů je xylitol velmi vhodný pro diabetiky kteří si musejí hlídat hladinu cukru v krvi. V některých zemích jej diabetici používají již od 60. let 20. století. Dále jej lze použít při low carb stravování a vhodný může být také pro lidi se sklonem k tvorbě zubního kazu či jiných problémů v oblasti ústní dutiny.

Používání xylitolu v kuchyni je velmi jednoduché. Na rozdíl od některých jiných sladidel se při vysokých teplotách nerozkládá, takže jej lze použít prakticky pro jakýkoliv recept v poměru 1:1 jaké při použití běžného cukru. 


Chcete začít s low carb a bojíte se chyb?

Zkuste to s naším low-carb 6-ti týdenním kurzem! https://hubnujidlem.cz/kurz-hubnu-jidlem/

6 týdnů online kurz – jídelníčky a recepty – nákupní seznamy – podpora ostatních



Xylitol zubům neškodí, spíše naopak

Na rozdíl od běžného cukru xylitol nezvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Bakterie, které se běžně nacházející v ústní dutině, ho nejsou schopny metabolizovat, takže nevzniká kyselé prostředí zodpovědné za narušení zubní skloviny. Právě proto je xylitol často používán jako sladidlo v různých žvýkačkách či jiných produktech. Jelikož xylitol je pro zuby vhodnější než cukr, je dnes běžnou součástí žvýkaček a bonbonů, které bývají označeny jako „bez cukru“. Žvýkání žvýkaček s xylitolem po jídle je doporučováno jako alternativa čištění zubů v průběhu dne.

Na co si u xylitolu dát pozor

Při vyšších dávkách může mít „březový cukr“ projímavé účinky. Xylitol je velmi nebezpečný pro psy, protože jim může způsobit hypoglykémii. Proto si majitelé čtyřnohých mazlíčků musí dát pozor na to, aby jim omylem nedali jako pochoutku jakoukoliv potravinu s xylitolem.

Zdroj: DR.MAX

Komentáře