DEJTE SE DOKUPY ZA 182 DNÍ SE STRAVOVACÍM & MOTIVAČNÍM DENÍKEM!
VYZKOUŠEJTE NAŠI PRAVOU LOW CARB ČOKOLÁDU!

Není kilo jako kilo – nevažte se, měřte se!

Na váhu je kilo tuku a kilo svalstva to samé. Proč je v tom v praxi takový rozdíl? Nemělo by nám záležet jen na čísle, které vidíme každé ráno na váze. Měl by nás hlavně zajímat tvar našeho těla a ten je dán poměrem tukové a svalové tkáně.

A to je věčný problém „zázračných“ diet slibujících téměř okamžité řešení: během týdne přes tři nebo čtyři kila dole, za měsíc to může být více než deset kilogramů. Máte sice hlad, jste unavení, ale na tom úplně nesejde, když to přeci jde tak skvěle dolů, že? Realita ale často bývá jinde. Vyčerpání, podrážděnost, padání vlasů, potíže se spánkem. To všechno jsou následky rychlého úbytku svalstva.

Jojo efektu chodíme naproti sami
Když totiž striktně omezíte příjem kalorií, zhubnete tak jako tak (pokud samozřejmě netrpíte nějakou specifickou nemocí). A když je kalorická restrikce natolik přísná, že se dostane až pod minimum stanovené bazálním metabolismem (energie, kterou organismus potřebuje pro základní životní děje a pochody, jako je dýchání, trávení, vyměšování apod.), zhubnete extrémně rychle. Bohužel však v takovém případě hubnete to, co byste měli zachovávat. Místo tuku, jehož redukce je žádoucí, ztrácíte cenné svaly. Od toho se odvíjí následné potíže. Zpomalený metabolismus, únava, vyčerpání, nedostatek energie a velmi brzy, po návratu k předchozímu běžnému režimu, i pověstný a krajně neoblíbený jojo efekt. Lowcarb stravování je nenásilnou cestou k redukci váhy bez trápení se hlady, bez ztráty svalů a vyčerpání těla – nastartujete tukový metabolismus, tzn., že vaše tělo pálí jako primární zdroj energie – tím přirozeně nastává úbytek tuků z těla a proto není vhodné se při lowcarb vážit, ale měřit. Křivky těla se díky ubývajícímu tuku začnou měnit, CM ubývat, nicméně váha může klidně i stát nebo klesat opravdu pomalu.

Nevíte-li jak s lowcrab začít nebo se třeba jen chcete nechat inspirovat promyšlenými lowcarb jídelníčky a získat pdf kuchařku s více než 150 recepty, pak se registrujte do kurzu zde: https://hubnujidlem.cz/kurz-hubnu-jidlem/

Váha je jen číslo
Dokud nepochopíte, že okamžité výsledky zpravidla nejsou trvalé, ze začarovaného kruhu hubnutí a přibírání se nevymaníte. Na začátek je třeba si uvědomit jeden základní fakt: Váha je jen číslo. Skutečně. O opravdovém stavu a složení vašeho těla vypovídá pramálo. Mnohem přesnější a faktičtější je ukazatel procenta tělesného tuku. Záleží totiž, kolik kil z celkové hmotnosti náleží svalům a kolik tukům. Zdravá dívka s vysokým množstvím svalstva může v konečném důsledku vážit stejně jako pacientka léčící se s anorexií. Jejich tělesné parametry ale budou úplně někde jinde. Procent tělesného tuku si můžete nechat změřit v mnohých zdravotnických zařízeních např. zde: www.vo2max.cz .

Svaly spalují kalorie
Svalům se jinými slovy také říká aktivní hmotnost. Tento název jednak značí, že se jedná o hmotu, kterou je třeba aktivně využívat. Jinak bude chřadnout, uvadat, oslabovat a zkracovat se. Zadruhé znamená, že je to prostor, kde probíhá množství dějů. Svaly jsou totiž, na rozdíl od tuku, mnohem více metabolicky aktivní. Zrychlují metabolismus a spalují kalorie. Tuk má funkci ochrannou, záhřevnou a také se v něm rozpouští některé vitamíny. Jinak ale v podstatě nic nedělá, když pomineme hormonálně aktivní viscerální tuk. Ale ten je právě vidět, zabírá totiž větší objem! A když je ho moc, ohrožuje orgány, způsobuje kornatění tepen, zvyšuje riziko onemocnění srdce a mrtvice a obaluje vás jako vata. Chcete zjistit více o druzích tuku v našich tělech, čtěte zde: https://hubnujidlem.cz/jak-na-visceralni-a-podkozni-tuk-a-jaky-je-v-nich-rozdil/

Pamatujte si tedy, že váha je skutečně jen číslo. Mnohem více záleží na poměru svalů a tuku. Čím více svalů, tím lépe. Nebojte se cvičit, nebojte se svaly zatěžovat, od toho na našich tělech jsou – aby vykonávaly svou funkci – sezení a ležení jim moc nevyhovuje:).

A CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PŘI REDUKCI VÁHY -> NEVAŽTE SE, ALE MĚŘTE SE!

zdroj: Vitalweb, Aktincz, foto: Pixabay

Komentáře